Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, która nazywa się także Niedzielą Męki Pańskiej. To wyjątkowy czas… Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę.

Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Niestety, wiele polskich rodzin przeżywa je, bardzo zubożając ich treść… W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy, i jest to dla wielu chyba jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku. Często brak czasu, a nade wszystko sił na pójście do kościoła w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę - lub robimy to tylko z doskoku. A powinno być całkiem inaczej - w Roku Świętym odnajdźmy głęboki sens tego czasu i nie pozwólmy, by znów przeszedł jakoś powierzchownie…
Wielki Tydzień, który otwiera Niedziela Palmowa, obejmuje siedem dni, a nie tylko Triduum Paschalne czy samo „święcenie” i rezurekcję. Dlatego te święta rozpocznijmy już od początku tygodnia. Skupiajmy się na modlitwie, na rozmowach, dobrej lekturze…, bo to jest czas przygotowania nie tylko domu, stołu, potraw, ale przede wszystkim czas przygotowania naszych serc na przyjście Chrystusa. Starajmy się wyciszać, nie słuchać radia czy innych mediów, dzieciom opowiadajmy o Triduum Paschalnym, o Wielkanocy… Warto też tak rozłożyć swoje obowiązki, aby na Wielką Środę zostały już tylko niezbędne rzeczy do zrobienia. W tym dniu starajmy się wyciszać przed wielką tajemnicą Triduum Paschalnego - to taki ostatni dzwonek wzywający do skupienia się na tym, co naprawdę ważne.
Zupełnie inaczej przeżywa się Poranek Wielkanocny, gdy poprzedziło go uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego. To dla chrześcijanina najważniejsze dni w roku - przeżywajmy je podniośle, rozpoczynając od Mszy Wieczerzy Pańskiej. Rozmawiajmy w domu o treściach tych liturgii, poświećmy czas na chwile modlitwy przy ołtarzu adoracji…
W Wielki Piątek niech będzie w naszym domu cisza… Warto tego dnia wyłączyć radio-odbiorniki, telewizory czy komputery, a także trzeba zachować post ścisły. Weźmy również udział w modlitwie Drogi Krzyżowej, Godziny Miłosierdzia i liturgii wielkopiątkowej, pamiętajmy o trwaniu na adoracji Grobu Pańskiego… To wielkotygodniowe pielgrzymowanie ma swoje korzenie w Jerozolimie, gdzie gromadzono się w miejscach Męki Chrystusa, aby Mu duchowo towarzyszyć od Wieczernika i Góry Oliwnej, aż do miejsca jego Grobu. W Polsce ten zwyczaj jest pielęgnowany od XIV wieku…
Wielka Sobota jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie, ale nie jest to dzień żałoby. Wszystko w tym dniu powinno być wypełnione zadumą nad cudem Zmartwychwstania: i przygotowanie „koszyczka”, i wielkie „mycie i ubieranie”, ale także nawiedzanie Jezusa w grobie i wreszcie obchody Wigilii Paschalnej - ten najbardziej uroczysty wieczór w roku liturgicznym, czyli radosna liturgia rozpoczynająca obchody Dnia Zmartwychwstania.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z Niedzielą Paschalną są dniami szczególnie bogatymi w obchody liturgiczne. Warto w pełni z tego bogactwa skorzystać. Jest to wspaniały dar Kościoła, który może ubogacić naszą rodzinę i zbliży nas do Chrystusa. Dzięki głębokiemu przeżyciu Wielkiego Tygodnia, zanurzeniu się w tajemnicę Bożej Miłości, mamy szansę rzeczywiście odnowić nasze życie, odnowić naszą wiarę i nawrócić się do Boga.