Michalici

BIERZ I CZYTAJ

16-04-2021

facebook twitter
W niedzielę, 18 kwietnia przeżywamy Piąte Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które rozpoczyna Tydzień Biblijny w Kościele. Jesteśmy zaproszeni, aby rozpalić w sobie pragnienie życia Słowem Bożym na co dzień...

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego - to ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar, zapoczątkowana w 2017 roku. Dzień ten ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę. Hasło przewodnie Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego brzmi: „Weź i czytaj!”. Wydarzenie to ma charakter ogólnopolski i jest przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach, choć nie w każdym w jednakowy sposób.

Głównym celem Narodowego Czytania Pisma Świętego, rozpoczynającego Tydzień Biblijny, jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania fragmentu Pisma Świętego, który otrzymamy w kościele. Tego dnia także w naszym kościele będzie miała miejsce uroczysta lektura fragmentu wybranej księgi biblijnej, a na zakończenie każdej Mszy świętej będzie można zabrać ze sobą tzw. sigla, odsyłające do konkretnego rozdziału i wersetu danej Księgi. W tym roku jest to Ewangelia wg św. Marka i Księga Mądrości.

Transmisja Mszy św. z naszego kościoła - Niedziela, 18 kwietnia, godz. 9.00

Ewangelia jak Ciało Chrystusa

Biorąc do ręki Ewangelię, z umiłowaniem i szacunkiem bierzemy do ręki Ciało Chrystusa.
Dla naszych dusz i naszego myślenia Ewangelia jest potrzebna jak tlen podtrzymujący życie i dający perspektywę chrześcijańskiego dynamizmu i zaangażowania.
Dziś z powodu koronawirusa mamy kłopoty z Komunią eucharystyczną, zatem komunię duchową możemy dopełnić – i to w bardzo głęboki sposób – komunią polegającą na przyjmowaniu tej świętej obecności zmartwychwstałego Chrystusa pod postacią słów Ewangelii.

Uroczysta celebracja narodowego Czytania Pisma Świętego będzie miała miejsce podczas Mszy św. pod przewodnictwem aba Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Liturgia będzie transmitowana w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Biblii towarzyszyć będzie Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, transmitowanej także w TVP 1 o godz. 11.00.

 

Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa
(św. Hieronim)

Będziesz Biblię nieustannie czytał - powiedział do mnie dziadek. Będziesz ją kochał więcej niż rodziców. Więcej niż mnie, nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi (Roman Brandstaetter).

 

Biblia to list Boga do ludzi (Św. Grzegorz).  Jeśli nie czytasz Biblii, to tak jakbyś wyrzucał list do kosza, bez otwierania.  Gdyby Królowa Brytyjska napisała do Ciebie list, czyż nie przeczytałbyś go z zaciekawieniem? Zapewne także z radością, troskliwie i uważnie. Otrzymałeś list. Nie od jakiegoś ziemskiego władcy, ale od Króla Niebios. Jednak nieomal pogardzasz tym darem, takim bezcennym skarbem.  Za każdym razem, kiedy czytasz Ewangelię, sam Chrystus do Ciebie przemawia. Gdy czytacie, modlicie się do Niego i rozmawiacie z Nim (Św. Tichon, biskup prawosławny).  Nie ma takiej nauki, która byłaby lepsza, cenniejsza i ważniejsza niż tekst Ewangelii. Rozważajcie i zachowujcie to, czego nasz Pan i Nauczyciel, Jezus, nauczał przez swoje słowa i co wypełniał przez swoje czyny (Św. Cezara).