Michalici

Błogosławieństwo Stołu Wielkanocnego

11-04-2020

facebook twitter
W poranek wielkanocny rodzina chrześcijańska zasiada do uroczystego świątecznego posiłku... Tym razem błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych odbędzie się w domach.

W Wielką Sobotę Polacy od pokoleń przynosili do kościoła koszyczki z tzw. "święconką", którą potem spożywali w swoich domach, radując się Zmartwychwstaniem Chrystusa. W tym roku - ze względu na epidemię - nie ma w naszych kościołach obrzedu ŚWIĘCENIA POKARMÓW WIELKANOCNYCH. Nie oznacza to jednak, że nasz wielkanocny posiłek nie bedzie uświęcony! Przypominamy sobie bowiem, że chrześcijanin, katolik przed każdym posiłkiem powinien się modlić, tak jak to czynimy np. przy wigilii. A moc błogosławieństwa Głowy Rodziny ma bardzo ważne znaczenie (o czym niejednokrotnie możemy przeczytac w Biblii).

W naszych katolickich rodzinach jest to błogosławieństwo dziecka, które rodzice przynoszą do Chrztu Świętego, a potem proszą dla niego o Komunię Świętą; to błogosławieństwa udzielane przez Ojca i Matkę swoim dzieciom -  nowożeńcom, lub synowi - kapłanowi, który ma odprawić pierwszą Mszę św. To także znak krzyża nad dzieckiem, które wychodzi z domu "w daleki świat", lub "na wojnę" itd.

Nie wstydźmy się błogosławić..., taką moc mamy, bedąc dziećmi Bożymi, napełnieni łaską Chrztu i Bierzmowania. Św. Paweł uczy zaś Rzymian - "błogosławcie a nie złorzeczcie". Błogosławieństwo ma potężną moc! Sam Jezus przez nas błogosławi ludziom i światu! Ważne i potrzebne jest błogosławieństwo kapłana i poświecenia, których dokonuje mocą łaski otrzymanego sakramentu świeceń. Kiedy jednak nie ma kapłana, lub kiedy jest taka nadzwyczajna sytacja - czy mamy nie błogosławić się nawzajem?! Błogosławcie!

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Plik do pobrania: /storage/_PARAFIE/Gorzkow/Pliki PDF/Błogosławieństwo stołu wielkanocnego.pdf

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie (1 Tes 5, 16-18 )
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? (Mt 6, 31 ab.32b-33)
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

****************************

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy odpowiadają:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.