Michalici

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

25-12-2023

facebook twitter
"Oto zwiastuję wam radość wielką: dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan" Przeżywając tę radość, składamy wszystkim świąteczne życzenia, aby Jezus zawsze miał miejsce w naszych sercach!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim parafianom i gościon skałdamy serdeczne życzenia...

Niech błogosławieństwo Nowonarodzonego Jezusa spocznie na Was wszystkich. Miłosierny, troskliwy, bliski i czuły Bóg, który stał się człowiekiem i zamieszkał miedzy nami, niech napełnia Wasze serca radością, jednością i pokojem. – a wszystkie dni 2024 roku niech będą czasem naszego zbliżania się do Boga i do drugiego człowieka. Życzymy zdrowych i błogosławionych świąt, łamiąc się ze wszystkimi białym opłatkiem.

SZOPKA KRAKOWSKA W NASZYM PARAFIALNYM KOŚCIELE
Nawiązując do przypadającej w tym roku – dokładnie 24 grudnia – wielkiej rocznicy wybudowania przez św. Franciszka z Asyżu pierwszej szopki, a co za tym idzie do trwającego już od ośmiu wieków zwyczaju budowania szopek, zapraszamy do krótkiej wędrówki wraz z Szopką Krakowską, której tradycja wyrosłą właśnie z tego źródła. Cieszymy się, że w naszym kościele możemy „gościć” jedną z takich szopek, która tworzy świąteczny wystrój parafialnej świątyni i stanowić pewną „ucztą duchową i kulturalną”.

Prezentowana Szopka Krakowska należy do kategorii szopek dużych, przygotowana została przez rodzinę szopkarzy – Renatę, Edwarda, Marka i Artura Markowskich na 75. Konkurs Szopki Krakowskiej w 2017 r., w którym została wyróżniona pierwszym miejscem w kategorii szopek dużych. Ma około 320 cm wysokości. W jej konstrukcji występuje wiele tradycyjnych elementów architektury Krakowa. Wieża środkowa wzorowana jest na fasadzie i wieży kościoła św. Józefa w Krakowie - Podgórzu, natomiast dwie boczne na wieży z kościoła św. Andrzeja oraz attyce i narożnych wieżyczkach Sukiennic. Małe wieże, stojące pomiędzy wspomnianymi wieżami głównymi, wzorowane są na sygnaturkach z kościoła Franciszkanów. Ponadto występują tu także elementy fasady Teatru Słowackiego ze słynną kurtyną Siemiradzkiego, a także architektura Wawelu - wieża Zygmunta III oraz „Kurza Stopka”; całość jest zmechanizowana i podświetlona /szczegółowy opis poniżej/.

 

W takiej niezwykłej „scenerii” umieszczone są postacie z tradycyjnej polskiej szopki bożonarodzeniowej. I tak, na wyższej kondygnacji z fragmentami fasady kościoła św. Józefa w Krakowie - Podgórzu umieszczona jest scena Bożego Narodzenia, ukazująca Matkę Boską, która kołysze Dzieciątko, i św. Józefa. Przed Dzieciątkiem składają pokłon Pasterze i Królowie. Natomiast w dolnej kondygnacji szopki w centrum możemy dostrzec kolędników, którzy przywędrowali właśnie z szopką, aby uradować się z narodzenia Zbawiciela.

Oto szopka w całej okazałości, którą można oglądać w naszym parafialnym kościele przez cały tradycyjny okres Bożego Narodzenia, od 24 grudnia br., do 02 lutego 2024 r. Pragniemy zachęcić do skorzystania, podziwiania i modlitwy…, oraz do zyskiwania daru odpust ustanowionego przez papieża Franciszka. Odpust ten dotyczy jubileuszu z okazji zorganizowania pierwszej szopki w Greccio i przywiązany jest do nawiedzenia szopki w kościołach franciszkańskich, a można go uzyskać od uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia 2023 r.), do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego 2024 r.).

Ta piękna Szopka Krakowska niech stanie się inspiracją do zyskiwania darów duchowych. Niech będzie także zachętą do skorzystania z wielkiego bogactwa, jakim jest ta niezwykła tradycja trwająca w Krakowie od XIX wieku, a w formie Konkursu od 1937 r. W tym roku Konkurs Szopki Krakowskiej odbył się po raz 81. i także w nim rodzina Markowskich stanęła na podium, a dokładnie na pierwszym miejscu w kategorii szopek dużych (szopki z tego konkursu, jak zresztą od wielu lat, można oglądać w Pałacu Krzysztofory na Rynku krakowskim). A naprawdę warto…

Serdecznie dziękujemy p. Markowi Markowskiemu za życzliwe potraktowanie naszej prośby i chętne wypożyczenie prezentowanej szopki

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

 

ODPUST ZUPEŁNY
800. rocznica świętowania Narodzin Pana Jezusa
przez św. Franciszka w Greccio (1223-2023)

 

Inwokacja do Świętej Rodziny i św. Franciszka z Asyżu

Dobry Jezu, kontemplując tę szopkę, proszę Cię o łaskę przebaczenia moich grzechów. Ty jesteś słońcem wschodzącym z wysoka, które stało się ciałem, aby oświecić tych, którzy żyją w ciemności i w cieniu śmierci. Zamieszkałeś wśród nas i umiłowałeś nas do tego stopnia, że oddałeś za nas swoje życie. Nie przyszedłeś potępić świata, ale go zbawić. Daj mi łaskę szczerej skruchy i pokory, abym uznał swoją słabość. Daj mi wiarę w Twoje miłosierdzie i odnów we mnie radość z Twojego zbawienia.

Maryjo, Matko Jezusa i Matko Kościoła, naucz nas radości pokornych i tych, którzy wierzą w obietnice Pana. Pomóż nam głosić wielkość Boga, który towarzyszy i zbawia naszą cierpiącą ludzkość. Ty jesteś świtem nowego stworzenia. Ty jesteś Dziewicą, która stała się Kościołem, Ty jesteś Matką łaski i miłosierdzia. Usłysz nasze błaganie o czułość Twojego Niepokalanego Serca.

Święty Józefie, sprawiedliwy i wierny sługo Pana. Ty jesteś świętym i hojnym opiekunem. Nie pozbawiaj nas swojej opieki, zagubionych pielgrzymów w poszukiwaniu naszej prawdziwej ojczyzny. Chroń Kościół przed podstępami Złego i naucz nas ufać Temu, który dał swego jedynego Syna, aby wybawił nas od grzechu, zła i śmierci.

Święty Franciszku z Asyżu, który tak bardzo umiłowałeś ubogiego i pokornego Chrystusa, że zapragnąłeś z wiarą i pobożnością przeżyć w Greccio noc Jego narodzin w Betlejem, wstawiaj się za nami, abyśmy z czystym sercem kontemplowali piękno wcielenia Syna Bożego i słodycz Jego spojrzenia, które wzywa nas do nowego życia. Amen.