Michalici

Trudny czas pandemii...

26-03-2021

facebook twitter
Znów dotykają nas ograniczenia związane z pandemią... Od Niedzieli Palmowej powinniśmy zachować jeszcze większą ostrożność, dystans i dostosować się do limitów osób, aby chronić siebie i innych. PAMIĘTAJMY!!!

PAMIĘTAJMY O SOBIE NAWZAJEM

Trudny to czas dla ludzi wierzących...
Rozpoczynamy uroczysty obchód Świąt Paschalnych - Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. To czas tak bardzo podniosły i pełen duchowej radości, który TAKŻE W TYM ROKU przeżywać będziemy z wielkim bólem, bo nie możemy tak licznie zgromadzić się na Świętej Liturgii, jak to zwykle czynimy. Przyjmijmy to w duchu wiary i chrześcijańskiej miłości bliźniego, ofiarując to trudne doświadczenie jako współcierpienie z Chrystusem „umęczonym za nasze grzechy”. O taką postawę prosimy wszystkich Parafian, zachęcając równocześnie i prosząc, aby każdy łączył się duchowo z naszą świątynią i Duszpasterzami, którzy zwyczajnie i uroczyście chcą sprawować Liturgię Wielkiego Tygodnia - a nasz ból i smutek na pewno przemieni się w wielką radość, bo Radość Wielkanocna wypływa z wiary, skarbu zaszczepionego w naszych sercach przez łaskę Boga. I nie może jej zmącić ani tym bardziej odebrać nawet takie doświadczenie!

Święta Paschalne - Wielki Tydzień - to najważniejsze i najpiękniejsze dni Roku Liturgicznego, kiedy przypominamy sobie, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym i w mocy Ducha Świętego mamy podejmować codzienny trud gorliwego życia chrześcijańskiego. Jesteśmy Ludem Bożym, pielgrzymującym do wiecznego Domu Boga. Naszym przewodnikiem - Pasterzem jest Jezus Chrystus, Zmartwychwstały Pan, żyjący na wieki. Z odwagą i z radością wyruszajmy na wędrówkę za Chrystusem, który jest DROGĄ i PRAWDĄ i ŻYCIEM. Na ten czas Świąt Paschalnych z serca wszystkim błogosławimy, życząc łaski naszego Pana, Jezusa Chrystusa, pokoju w sercu, zdrowia i radości przeżywanej w gronie rodziny. Błogosławionych świąt.

 

Przestrzeganie zasad…
Prosimy wszystkich o przestrzeganie zasad sanitarnych (dystans, dezynfekcja, maseczka), a także stosowanie się do limitów osób w kościele – w naszym kościele parafialnym może być podczas liturgii 15 - 20 osób. Nie narażajmy siebie i innych, bądźmy odpowiedzialni…, pamiętajmy o sobie nawzajem. Także na placu kościelnym, czy nawet na parkingu czy placu przy plebanii zachowujmy dystans.

Nabożeństwa, Komunia i spowiedź…
W Niedzielę Palmową, a także Święta Wielkanocne i Niedzielę Miłosierdzia jest dodatkowa Msza św. o godz. 13.00. Także pomiędzy nabożeństwami (po dzwonach o godz. 8.30; 10.30 i 16.00) można będzie przyjąć Komunię Świętą poza liturgią. Zawsze także można skorzystać ze spowiedzi świętej, pół godziny przed Mszą św.

W Wielki Piątek, o godz. 9.00 odprawimy Parafialną Drogę Krzyżową na Placu Kościelnym, którą chcemy transmitować przez internet. Natomiast po południu – o godz. 15.00 – uroczyste rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego: Koronka i rozważanie stacji Drogi Krzyżowej. W tych nabożeństwach można uczestniczyć także na placu wokół kościoła i przy plebani, zachowując dystans…

 

Adoracja podczas Triduum…
Podczas Świętego Triduum Paschalnego będzie trwać Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie Pańskim. Zachęcamy do indywidualnego przychodzenia na adorację – w poszczególnych godzinach są wyznaczone Grupy Parafialne: bardzo prosimy, aby przynajmniej jeden przedstawiciel danej Grupy był w świątyni na adoracji, by w ten sposób także zadbać o bezpieczeństwo w kościele. Wszelkie informacje są umieszczone również na stronie internetowej (także w zakładce Facebook).

 

Poświęcenie pokarmów…
W Wielką Sobotę będzie tradycyjne poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Zapraszamy PRZEDSTAWICIELI rodzin na plac kościelny (przy Krzyżu Misyjnym) i w kilku wyznaczonych miejscach naszej parafii. Przychodząc na poświęcenie, zachowujemy dystans, mamy założone maseczki i stoimy, trzymając koszyczki w dłoniach.
- Poświęcenie na Placu Kościelnym: 9.00; 10.00; 12.00
- Poświęcenie przy „Kaplicy na Czarnocinach”: godz. 9.30
- Poświecenie przy „Krzyżu w Bieńkowicach”: godz. 10.00
- Poświecenie przy „Kaplicy św. Jana”: godz. 10.30
- Poświęcenie w Raciborsku „Na Zagrodach”: godz. 11.00
- Poświęcenie w Koźmicach W. „Na Bugaju”: godz. 11.30

 

Nie mogąc uczestniczyć całymi rodzinami w tych pięknych Liturgiach Paschalnych, podejmijmy wysiłek, aby przeżyć je jak najlepiej w swoich domach: wspólna modlitwa, zachowanie postu, czytanie Pisma Świętego, wreszcie uczestniczenie poprzez transmisje w środkach przekazu (także na stronie naszej parafii), a w Wielkanoc przez uroczyście celebrowane spotkanie przy stole.