Michalici

Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota kwietnia...

02-04-2020

facebook twitter
Wiele osób co miesiąc korzysta ze spowiedzi pierwszopiątkowej i pierwszosobotniej. Ze względu na epidemię większość nie będzie mogła przystąpić w tych dniach do spowiedzi i Komunii Świętej. I co wtedy...?

Pragnienie spotkania z Jezusem w sakramencie spowiedzi i Komunii Świętej jest naturalne dla każdego katolika..., dlatego w tym szczególnie trudnym czasie przeżywamy duchowy ból i smucimy się, gdy nie możemy w każdej chwili pójść do kościoła. Pustka i cisza naszych kościołów przemawia jednak bardzo dobitnie i przypomina, czym jest serce, czym życie człowieka bez Boga.

Pragnienie Boga! W tym czasie odczuwamy je, myślę, bardziej niż kiedykolwiek - zwłaszcza w perspektywie Liturgii Wielkiego Tygodnia, ktore musimy przeżyć w odosobnieniu, w zaciszu swoich domów, łacząc się z celebracją transmitowaną przez środki przekazu. To jest trudne, ale niech to nie odbiera nam ufności i radości - wiarę mamy w naszych sercach, zakorzenioną "przez niezatarte znamię chrztu świętego" i możemy, i powinniśmy przeżywać ją także wówczas, gdy nie ma możliwości zgromadzić się jako Kościół.

Zachęcam, aby wykorzystać ten czas na pogłębienie swojej wiary a także wiedzy religijnej, bo wielu z nas nie zawsze dobrze rozumie, "co to znaczy dobrze odprawić pierwszy piątek", albo jak przeżyć "nabożeństwo pierwszosobotnie ku czci Niepokalanego Serca Maryi", albo co to jest "żal doskonały", badź "spowiedź i Komunia Święta wielkanocna"?

Najpierw przypomnienie...
NIE MA SPECJALNEJ SPOWIEDZI PIERWSZOPIĄTKOWEJ!
PRZESTRZEGAMY ZASADY - 5 OSÓB W JEDNYM MOMENCIE W KOŚCIELE!

MOŻLIWOŚĆ SPOWIEDZI: 6.30 - 7.00; 14.30 - 15.30; 17.00 - 18.00 KAŻDEGO DNIA
MOŻNA TAKŻE POPROSIĆ O UDZIELENIE KOMUNII ŚWIĘTEJ POZA MSZĄ ŚW.

Nasz Arcybiskup Metropolita Marek Jędraszewski skierował 30 marca zachętę, w której przypomniał, że "wielkim pragnieniem ludzi wierzących jest sakramentalne zjednoczenie z Jezusem w Komunii Świętej. Zazwyczaj to piękne wydarzenie ma miejsce w czasie Mszy Świętej. Przy obecnych ograniczeniach mogą z tego daru skorzystać tylko nieliczni wierni. Zachęcam więc kapłanów, aby rozważyli możliwość udzielania Komunii Świętej wiernym poza Mszami Świętymi, w wyznaczonych godzinach, z zachowaniem wszystkich zasad, dotyczących liczby osób obecnych w kościele lub ewentualnie czekających na możliwość wejścia do kościoła."

Natomiast w numerze 13 wspomnianego powyżej listu możemy przeczytać słowa dotyczące praktyki pierwszego piątku i pierwszej soboty miesiąca. Proszę zapoznać się z nimi...

"W najbliższym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Niektórzy przeżywają dziewięć pierwszych piątków i pięć pierwszych sobót. Należy pamiętać, że sytuacje nadzwyczajne, a taką mamy teraz, nie powodują przerwy w ciągłości tej modlitwy. Po ustaniu pandemii można ją będzie dalej kontynuować. Zachęcam natomiast wszystkich, którzy przeżywają te nabożeństwa, aby w te dwa dni przyjęli Pana Jezusa w sposób duchowy, po odpowiednim akcie skruchy, o czym była mowa powyżej".

Dotyczy to wszystkich, zarówno dzieci (szczególnie tych po pierwszej Komunii), ale także młodzieży i dorosłych. Zachęcamy do skrzystania z tej duchowej możliwości, łącząc się pragnieniem serca z parafialną światynią, gdzie Duszpasterze sprawują codziennie liturgię przy minimalnym udziale wiernych (może w niej uczestniczyć do pięciu osób).
Polecamy także lekturę całego Listu naszego Biskupa Diecezjalnego, z którego możemy dowiedzieć się (przypomnieć sobie) wiele spraw katechizmowych, fundamentalnych dla naszego życia chrześcijańskiego.

/storage/_PARAFIE/Gorzkow/Galeria/list_Abp_wskazania_duszpasterskie_30.03.20.pdf

Na zdjęciu "matka Kościoła krakowskiego", wawelska Katedra i przejmująca cisza przy Konfesji św. Stanisława. Pielgrzymujmy tam duchowo, aby polecać w ufnej modlitwie te trudne dni...